Azon gondolkodtam, így a Momentum 266.151 aláírás leadását követően, hogy 2018-ban leváltható-e a Fidesz?
Sajnos nem, illetve a jelenlegi struktúrában biztosan nem, hiszen az általuk kialakított választási rendszer alapján egy egységes és legalább akkora támogatással bíró erő kellene a másik oldalra, mint az Orbán által vezetett tömörülés. Ilyen pedig jelenleg nincs!
Mert mi is van most?
Az egyenletből vegyük ki a Jobbikot, mert szerencsére nem is akarnak együtt indulni senkivel (mondjuk nagyon senki nem is akar velük közös platformra helyezkedni).
kép: konzolvilag.hu
Amit az MSZP illetve Botka művel, abban semmi meglepő nincs, hiszen 2010-ben csak ők akadályozhatták volna meg a Fidesz 2/3-os győzelmét, de „elengedték„ az egész kampányt és 2014-ben sem a győzelemre, csupán a túlélésre játszottak (ez mondjuk bejött nekik). Most pedig Botka úgy akar az „új messiás” szerepkörében tetszelegni, hogy kinyír minden együttműködésre esetleg hajlandó erőt, ráadásul rettenetesen rosszul időzítve egy Orbánnal folytatott tárgyalást követően. Saját vállalásait már most sem tartja be (lásd: leülök az LMP-vel, ami ugyan elmaradt, de zavart okozott és kellemetlen helyzetbe hozta az LMP egyik társelnökét). Közben fogta magát és nekiment a DK-nak illetve Gyurcsánynak, mondván, hogy Orbánnal együtt el kell tűnnie a politikai palettáról. Ez még igaz is lenne, ha nem annak a pártnak volna a tagja, ráadásul több cikluson keresztül parlamenti képviselője is, amelyik Gyurcsány szekerét tolta! Kissé amnéziás az MSZP önjelöltje vagy megrendelésre cselekszik? Gyakorlatilag senkivel nem egyeztetett, de máris szétverte az együttműködés lehetőségét is. (Az MSZP-ben azért még akadnak szarkeverők furcsa megnyilatkozások. Miután a Momentum aláírás gyűjtésébe a DK-val és a Jobbikkal együtt nem álltak bele most, hogy ilyen nagy támogatottsága lett a referendum kiírásának, Horváth Csaba sietve bejelentett, hogy kezdeményezi, hogy a Fővárosi Közgyűlés írja ki a népszavazást. Magyarul nem csinálunk semmit, de a győztes lóra fel akarunk ülni!)
Egyébként nem gondolom, hogy akár az MSZP, akár a DK az a párt, amelyikkel szorosan együtt kellene működni. Hagyni kell marakodni őket, „véreztessék” ki egymást ezzel tennék a legtöbbet egy sikeres kormányváltásért.
Akkor mi lehetne a megoldás a demokratikus oldalon? Hogyan lehetne Orbánt leváltani?
(Ne számoljunk a lassan ismét előbújó „választási” pártokkal, akik főleg az állami támogatás felvételére szerveződnek és csak az országgyűlési választási kampány néhány hónapjában mutatnak életjeleket.)
Ha mondjuk, az Együtt önállóan indul, akkor talán meglesz a parlamenti küszöbhöz szükséges 5%-a, ez igaz az LMP-re is viszont a Párbeszédnek nagy eséllyel ez sem menne. Ha összefognának és a civil szervezetek is beállnának mögéjük, akkor sem biztos, hogy összeadható a „mérhető” támogatottság, ráadásul pártszövetség esetén az 5%-os parlamenti bejutási küszöb sem igaz. (Mivel az LMP elvileg csak önállóan indul jelenleg ez sem jelent megoldást)
Ha ezek a pártok önállóan, de legalább egymás ellen nem versengve állítanának egyéni jelölteket, plusz saját listát is, akkor már lényegesen megnőnének az esélyeik egy tisztes szereplésre. Igaz ez vélhetőleg nem jelentene kormányváltást.
Mivel az országgyűlési választásokon független jelöltek mellett pártok indulhatnak, egy „ernyőszervezet” létrehozása megoldás lehet. Ebben az esetben minden választókörzetben ez a szervezet indíthatna jelölteket a FIDESZ (KDNP) illetve akár az MSZP-DK-val szemben, sőt ennek a szervezetnek-pártnak lenne listája is, könnyen előidézhető az a helyzet sikeres választás után, hogy több frakció alakuljon ki az Országgyűlésben. Számomra nem kérdés, hogy egy ilyen felállás sok passzív szavazót megmozgatna és eddig is bejött, ha magas a részvételi arány, az nem a Fidesznek kedvez.
És itt érdemes matekozni kicsit (ami egyenlőre csak fikció, de akár be is jöhet):
Jobbik: 20% (emiatt van szükség a Jobbikra, mert gyengíti a Fideszt, feltéve, hogy nem állnak össze a választások után)
MSZP-DK: 20%
„Ernyő”: 30%
Fidesz (KDNP): 30%
És már nem is 2/3, hanem 1/3 alatt a Fidesz + önállóan senki nem tud többséget szerezni. Gyakorlatilag egy-két szavazaton múlhat minden szavazás, ami feltételezhet egy lényegesen átgondoltabb törvényalkotási folyamatot, és egy kevésbé diktatórikus kormányzati magatartást.
Persze ez csak fikció és a dolgok jelenlegi „széthullott” állása szerint az is marad, de állítólag a temetőbe is a Remény megy utoljára!